JammaDammaDoo, våren

Vapaat paikat

Kyllä

Kurssimaksu

42,00 €

OBS! DENNA KURS HÅLLS VARANNAN SÖNDAG KL: 18 - 21.

Spelar du gitarr, bas, keyboard eller trummor? Gillar du att sjunga? Har du länge längtat efter att få spela tillsammans med andra men aldrig riktigt fått möjligheten?

Jakobstads Arbis erbjuder nu en kurs där du har chansen att förverkliga dina drömmar även på detta plan. I kursen spelas i första hand amerikansk rytmmusik eller så kallad “Rootsmusik” (country, blues, rock’n’roll, R&B, gospel). Också svensk dansbandsmusik och vispop platsar på repertoaren. Som förkunskap är det önskvärt att du behärskar grunderna på ditt instrument utan att för den skull behöva vara nån virtuos.

I “BeeJay’s Barn”, en gammal ladugård i Kronoby - numera inspelningsstudio - står en högklassig ljudutrustning färdigt uppställd och inspelningsutrustning/videokameror klara för bruk. Om så önskas är också streaming mer än bara en möjlighet.

Ta chansen - kom med och skapa musik tillsammans! Vem vet vart det bär - kanske kan kursen bidra till bildandet av ett riktigt band. 

Jamma = spela tillsammans = spela ilaag
Damma = dags att damma av dina drömmar
Doo = do it = gör det

Vårens datum:
19.1, 2.2, 16.2, 2.3, 16.3, 30.3, 13.4, 27.4.


 

Vapaat paikat

Kyllä

Kurssikoodi

110140

Kurssimaksu

42,00 €

Kurssin kielet

Ruotsi

Opettajat

Börje Nylund

Aika

19.01.2025 - 27.04.2025

Sunnuntai 18:00-21:00

Oppitunteja: 64  (8 krt)

Näytä kaikki ajankohdat

Paikka

Börje Nylunds studio - Börje Nylunds studio
Åsbackavägen 33, 00000 Kronoby